top of page

CV

Łukasz Marciniak

Trener piłki siatkowej

Data urodzenia: 22.04.1990

63-800 Gostyń

Telefon/WhatsApp: +48 661 035129

E-mail: lukasz.marciniak90@gmail.com

  • Facebook Social Ikona
  • Instagram
ARTUR GAWLE - TARNOWPL.jpg
O mnie

Urodziłem się 22 kwietnia 1990 roku w Gostyniu. Ze sportem jestem związany od najmłodszych lat. Jak każdy mały chłopiec, zaczynałem od treningów piłki nożnej. Zawsze jednak z przyjemnością brałem udział w turniejach m. in. siatkówki plażowej. Trenerzy miejscowego klubu Kaniasiatka Gostyń zachęcali mnie do zmiany dyscypliny. Niestety początkowo ich nie posłuchałem, dziś wiem, że mieli rację. Przekonałem się o tym dopiero gdy uległem kontuzji kolana. Po tym urazie powrót do piłki nożnej stał się praktycznie niemożliwy. Mimo ciągnących się problemów z kolanem do końca szkoły średniej kontynuowałem treningi siatkarskie. Udało mi się nawet wziąć udział w Juniorskich Mistrzostwach Polski w Piłkę Siatkową Plażową. 
Po szkole średniej rozpocząłem studia na kierunku fizjoterapia. Moi znajomi śmieją się, że w związku z przebytą kontuzją, zamiast korzystać z usług fizjoterapeuty, postanowiłem sam nim zostać. Moim głównym celem była praca ze sportowcami, chciałem im pomagać. Doskonale  wiedziałem ile można stracić poprzez kontuzję i ile pracy kosztuje powrót do pełnej sprawności. Moim  marzeniem wówczas było pomaganie sportowcom wracać na boisko. 

Skończyłem studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu ze specjalizacją Fizjoterapeuta w Sporcie. Tytuł mojej pracy magisterskiej brzmiał: "Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego w stawie kolanowym". W czasie pisania pracy pracowałem już w MLKS Zawisza Sulechów jako fizjoterapeuta (więcej na temat pracy  poniżej).
Z biegiem czasu, pracując na różnych stanowiskach w klubie, postanowiłem, że zostanę trenerem. Pracowałem z różnymi trenerami, będącymi moimi autorytetami. Dzięki temu wiele zyskałem, rozbudowali oni moją wiedzę i dali  dużo cennych rad. Dzięki temu zacząłem budować swoją filozofię pracy. 

Obecnie idę swoją siatkarską drogą. Choć jestem trenerem piłki siatkowej, nie zapominam o fizjoterapii. Studia i praca w tym zawodzie dały mi dużą wiedzę. Dzięki temu mam inne spojrzenie na ruch przestrzenny w siatkówce. Nie mam problemu z planowaniem treningu siłowego, prewencyjnego czy regeneracyjnego. Łatwiej jest mi ocenić stan zdrowia zawodnika, jeśli jest taka potrzeba, pomóc mu poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń czy obciążeń treningowych. Kursy, które skończyłem wykorzystuje w pracy z zawodnikami jako trener. 

Dziś siatkówka to moje życie, moja pasja i najlepsza praca na świecie. Wiem, że jestem w dobrym miejscu na mojej ścieżce kariery.


Jeśli uważasz, że mogę być cennym członkiem Twojego klubu, zachęcam do kontaktu.

Języki

- polski

- angielski

Umiejętności

* Obsługa programów:
- Data Volley 4

- Data Volley 2007

- Data Video 2007

- Corel Draw

- Photoshop

- Pakiet MS Office

* Analiza gry przeciwnika

* Analiza własnej gry

* Tworzenie Game Plan-ów

* Tworzenie programu siłowego i prewencyjnego (przy użyciu sensora "Know your Beast")

* Organizacja pracy

* Komunikatywność

* Odpowiedzialność

* Kreatywność

i inne …

Doświadczenie
Logo-VfB-91-Suhl-1-VBL-1-600x400.png

                      VfB SUHL LOTTO THURINGEN (1 Sierpnia 2020 - 2023)

                      1.Bundesliga - Siatkówka Kobiet

                       Stanowisko: Asystent Trenera

                       Współpraca: Laszlo Hollosy
 

Opis:

W sezonie 2019/2020 działo się naprawdę dużo.  Mimo dobrej pracy, jaką wykonałem w Tarnowie i chęci dalszej współpracy, nadeszła pandemia koronawirusa, która pokrzyżowała plany także i mnie.

Dzięki pokazaniu się z dobrej strony w Potsdamie, otrzymałem po roku przerwy propozycję powrotu do 1.Bundesligi.

W sezonie 2020/2021 zajęliśmy 6 miejsce, a w sezonie 2021/2022 5 miejsce, i miejsce w Challenge Cup w sezonie 2022/2023. 

                     GRUPA AZOTY PWSZ JEDYNKA TARNÓW (Listopad 2019 – Kwiecień 2020)

 

                     Pierwsza Liga Siatkówki Kobiet

                     Stanowisko: Pierwszy Trener

Opis:

Do zespołu z Tarnowa trafiłem dwa tygodnie po rozwiązaniu kontraktu z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski S.A. Zespół ten bardzo źle zaczął sezon. Klub rozegrał dziewięć meczy i przy tym dziewięć porażek zdobywając tylko 1 punkt na swoim koncie. Telefon od Prezesa klubu dotyczącym chęci współpracy otrzymałem w czwartek, następnie w piątek poprowadziłem pierwszy trening z zespołem, a w sobotę rozegraliśmy mecz i od razu pierwsze zwycięstwo 2-3 przeciwko AZS Politechnika Gliwice. Poprawiliśmy i zmieniliśmy dużo rzeczy m. in. przygotowanie fizyczne, system treningów, systemy gry i inne. Zespół pod moją wodzą wygrał 9 z 15 meczy, zdobywając 23 punkty przesuwając się z 13 na 9 miejsce. 
- W klubie zajmowałem się również Przygotowaniem Fizycznym.

Tarnow.jfif

                      KSZO OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI S.A. (Sierpień 2019 – Listopad 2019)

                      Pierwsza Liga Siatkówki Kobiet

                      Stanowisko: Pierwszy Trener

Opis:

Zdecydowałem się podjąć współpracę z KSZO, ponieważ przekonała mnie do tego wizja i projekt długofalowy jaki przedstawili mi włodarze klubu. Chcieliśmy krok po kroku odbudowywać markę KSZO. W nadchodzącym sezonie mieliśmy zacząć od pracy z młodymi ambitnymi zawodniczkami, które jak byłem przekonany dadzą z siebie wszystko.

Niestety, bardzo dobra praca sztabu szkoleniowego i ciężka praca zawodniczek poszły na marne
z powodu braku finansowania klubu. W rozmowach przed sezonowych mieliśmy budować zespół na miarę możliwości finansowych, a klub miał być finansowany przez miasto.
 

Problemy zaczęły się przed rozpoczęciem sezonu. Nie otrzymaliśmy licencji w terminie, następnie otrzymaliśmy tylko licencję warunkową. Z biegiem czasu okazało się, że klub nie ma pieniędzy na funkcjonowanie i utrzymanie drużyny. Po ponad trzymiesięcznej pracy bez dochodu zawodniczki zaczęły opuszczać klub, a potem i my - sztab, musieliśmy podjąć taką samą decyzję pod naciskiem naszych najbliższych. Brak perspektyw na poprawę sytuacji zmusił nas do rozwiązania kontraktu
z klubem. 

Jedno jest pewne - wykonaliśmy razem z Trenerem Mikołajem Mariaskinem dobrą pracę,
a większość zawodniczek, które rozwiązały kontrakt natychmiast znalazły nowego pracodawcę.  
- W klubie zajmowałem się również Przygotowaniem Fizycznym i Statystykami.

(klub nie zgłosił się do kolejnego sezonu z powodu problemów finansowych)

kszo_ostrowiec.png

                      SC POTSDAM e.V (Wrzesień 2018 – Czerwiec 2019)

                      1.Bundesliga – Siatkówka Kobiet

                      Stanowisko: Asystent Trenera

                      Współpraca: Davide Carli & Guilermo Hernandez

Opis:

Po dwóch latach spędzonych w Bielsku-Białej chciałem spróbować czegoś nowego, spróbować pracy za granicą i ten cel zrealizowałem. Po otrzymaniu propozycji z Potsdamu długo się nie zastanawiałem. Miałem okazję trafić do czołowego zespołu 1.Bundesligii, zespół który miał aspiracje na medal. Był to jeden z szalonych sezonów. Pracę zacząłem u boku Davide Carli, włoskiego szkoleniowca, który zadomowił się w Niemczech. Nieoczekiwanie doszło do zmiany trenera i posadę pierwszego trenera przejął Guillermo Hernandez. Jednak zanim to nastąpiło, sam miałem okazję poprowadzić zespół w dwóch meczach ligowych przeciwko Erfurt i Aachen. Następnie w okresie świąteczno-noworocznym również zastępowałem trenera Hernandeza przeciwko VfB Suhl oraz przeciwko VCO Berlin, gdy trener nie mógł być obecny.

Wszystkie cztery mecze były zwycięskie za trzy punkty, a klub z Potsdamu w dziesiątym sezonie w 1.Bundeslidze w końcu mógł zdobyć brązowy medal, a ja sam mogłem się do tego w części przyczynić. Dodatkowo w Pucharze Niemiec dotarliśmy do półfinału, gdzie przegraliśmy z późniejszym zwycięzcom i Mistrzem Niemiec - Schwerin.

- W klubie zajmowałem się również Statystykami.

SC POTSDAM LOGO.jpg

                         MĘSKA REPREZENTACJA NORWEGII (Czerwiec 2018 – 2022)

                         

                         Stanowisko: Asystent Trenera & Statystyk

                         Współpraca: Tore Aleksandersen

Opis:

Po wspólnej pracy w Bielsku - Białej, trener Tore Aleksandersen zaproponował mi współpracę w Męskiej Kadrze Narodowej Norwegii. Współpraca z kadrą to sama przyjemność. Zdobywam doświadczenie na międzynarodowej arenie. Praca z męskim zespołem daje mi kolejne możliwości poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Jest to zupełnie inny rodzaj pracy pomiędzy klubem,
a reprezentacją niż dotychczas znałem. 

Kontynuacja pracy z Tore Aleksandersenem i czerpanie od niego wiedzy dają mi bardzo dużą satysfakcje. 

norwegia.jpg
bks-stal-bielsko-biala-logo-png-transpar

                       BKS PROFI CREDIT BIELSKO – BIAŁA (Sierpień 2016 – Maj 2018)

                       Liga Siatkówki Kobiet & Orlen Liga – Siatkówka Kobiet

                       Stanowisko: Statystyk & Asystent Trenera

                       Współpraca: Mariusz Wiktorowicz & Tore Aleksandersen

Opis:

Po nieudanym sezonie w LSK Developresu Rzeszów, włodarze klubu zdecydowali diametralnie przebudować zespół, łącznie ze sztabem szkoleniowym. 
Kontynuacje współpracy zaproponował mi trener Mariusz Wiktorowicz i tak trafiłem do klubu
z Bielsko - Białej. 


W połowie sezonu 2016/2017 nastąpiła zmiana na pozycji pierwszego trenera i do zespołu dołączył Tore Aleksandersen. Dzięki pracy z tym trenerem zyskałem najwięcejwiędzy. Wprowadził mnie na inny poziom postrzegania i rozumienia siatkówki. Prawdziwy nauczyciel, przy którym każdy może się rozwijać. To właśnie u boku trenera Tore Aleksandersena zacząłem myśleć o byciu trenerem.

W klubie z Bielska - Białej byłem statystykiem, ale tak naprawdę nigdy nie pełniłem tylko jednej funkcji. Bycie statystykiem, w moim przypadku, wiązało się też z byciem asystentem trenera.
W miarę możliwości pomagałem również jako fizjoterapeuta.

W obu sezonach zakończyliśmy sezon na 7 miejscu.

                        KS DEVELOPRES RZESZÓW (Sierpień 2015 - Maj 2016)

                        Orlen Liga - Siatkówka Kobiet

                        Stanowisko: Statystyk & Asystent Trenera
                        Współpraca: Mariusz Wiktorowicz, Stanisław Pieczonka, Jacek Skrok

Opis:

Po dwóch latach spędzonych w 1 lidze w Zawiszy Sulechów, otrzymałem propozycję dołączenia do sztabu szkoleniowegood trenera Mariusza Wiktorowicza. Był to mój pierwszy klub na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Pamiętam do dziś jak byłem zdenerwowany przed pierwszym meczem ligowym przeciwko Atom Trefl Sopot. Dzisiaj się z tego śmieję, ale w tym momencie było to dla mnie wielkie przeżycie móc oficjalnie rozpocząć rozgrywki Orlen Ligi.

 
W Rzeszowie poznałem wiele osób, m. in. Stanisława Pieczonkę, byłego siatkarza, który był w zespole asystentem trenera. Spędziliśmy razem wiele wieczorów rozmawiając i dyskutując na temat siatkówki, przygotowania fizycznego i nie tylko. Do dnia dzisiejszego godzinami potrafimy rozmawiać o siatkówce. 
W zespole z Rzeszowa pełniłem funkcję statystyka, ale również funkcję jednego z asystentów. Raz w tygodniu prowadziłem zajęcia prewencyjne jako fizjoterapeuta w grupach młodzieżowych Developresu Rzeszów.

logo_developres.png

                      MLKS ROLTEX ZAWISZA SULECHÓW (Sierpień 2013 - Maj 2015)

 

                      Pierwsza Liga Siatkówki Kobiet
                      Stanowisko:
Fizjoterapeuta & Asystent Trenera & Statystyk
                      Współpraca: Marek Mierzwiński

Opis:

Po awansie do pierwszej ligi siatkówki kobiet, trener Marek Mierzwiński szukał nowej osoby do sztabu szkoleniowego - fizjoterapeuty, który może mu również pomóc w treningu. Po kilku rozmowach trener Marek Mierzwiński zaproponował mi współpracę. 
Od początku moim zadaniem było w głównej mierze bycie fizjoterapeutą i pomaganie w treningach. W połowie sezonu 2013/2014 trener zaproponował mi naukę programu statystycznego Data Volley
z myślą o kolejnym sezonie. Jeszcze w tym sezonie zaczynaliśmy proste analizy z użyciem tego programu. Debiutancki sezon zakończyliśmy na 5 miejscu.

W sezonie 2014/2015 już oficjalnie pełniłem również funkcję statystyka zespołu. Byłem pierwszym statystykiem w pierwszej lidze. Celem przedstawionym przed sezonem było zdobycie mistrzostwa pierwszej ligi. W sezonie 2014/2015 przegraliśmy tylko 5 meczy i zdobyliśmy złoty medal Pierwszej Ligi Siatkówki Kobiet.

Niestety włodarze PZPS zadecydowali zamknąć Orlen Ligę na wzór ligi NBA. Mimo usilnych starań nie pozwolono nam przystąpić do rozgrywek na najwyższym poziomie. 
Między innymi konsekwencją tej decyzji było to, że zespół z Sulechowa w sezonie 2015/2016 musiał podjąć bardzo ciężką decyzję i na przełomie października/listopada wycofać się z rozgrywek. 

Teraz już Zawiszy nie ma, ale zawsze pozostanie sentyment do tego klubu, ludzi i miejsca.
To dzięki trenerowi Markowi Mierzwińskiemu i klubowi Zawisza Sulechów rozpoczęła się moja przygoda w profesjonalnym sporcie. 

zawisza.png
Edukacja

 

FIZJOTERAPIA AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

IM. EUGENIUSZA PIASECKIEGO W POZNANIU (2012 – 2014)

- Studia Magisterskie

- Wydział Wychowania Fizycznego, Sportu i Rehabilitacji

- Specjalizacja: Fizjoterapeuta w Sporcie

 

FIZJOTERAPIA WYŻSZA SZKOŁA PEDAGOGIKI I ADMINISTRACJI

IM. MIESZKA I W POZNANIU (2009 – 2012)

 

- Studia Licencjackie

- Wydział Zdrowia Publicznego

DODATKOWO:

- Kurs Trenerski PZPS

- Instruktor Piłki Siatkowej

- Studia Podyplomowe z Pedagogiki

- Studia Podyplomowe z Wychowania Fizycznego

Szkolenia

 

- TAPING W REHABILITACJI

- RÓŻNICOWA DIAGNOSTYKA I TERAPIA MANUALNA W DYSFUNCJI ODCINKA LĘDŹWIOWEGO
  (odcinek lędźwiowy, miednica, biodro, udo) oraz Kliniczne, Aspekty Układu Moczowego,
- PILATES (warsztaty)

- FUNKCJONALNA TERAPIA MANUALNA

- OSTEOPATIA STRUKTULARNA - MANIPULACJE KRÓTKODŹWIGNIOWE HAVLA

- FLOSSING W TERAPII I TRENING

- SZKOLENIE DZIECI I MŁODZIEŻY Z PIŁKI SIATKOWEJ - NAUCZANIE ELEMENTÓW TECHNICZNYCH

  (odbicie sposobem górnym i siatkówka plażowa)

- VELOCITY BASED TRAINING - LEVEL 1 (webinar - Karol Kruczek) 
- VELOCITY BASED TRAINING - LEVEL 2 (webinar - Karol Kruczek)
- MISTRZ OBROBY (webinar - Piotr Gaban)
- NOWOCZESNE METODY TRENINGOWE [...] (webinar - Piotr Gaban)
- PRZYGOTOWANIE FIZYCZNE W SIATKÓWCE (webinar - Zuzanna Czyżnielewska)
- VOLLEYBALL PERFORMANCE - (kurs online - Wojciech Banbula)
- KOMPENDIUM WIEDZY: PRZYGOTOWANIE MOTORYCZNE W SIATKÓWCE

  (kurs online - Piotr Karlik)

- PROGRAMOWANIE TRENINGU FIZYCZNEGO - Level I (webinar - Karol Kruczek)

- PLYOMETRIA I GENEROWANIE MOCY (kurs online - Michał Tkacz)

- MONITORING W SPORCIE (webinar - Lukasz Kirszenstein)

- KONFERENCJA Z PRZYGOTOWANIA FIZYCZNEGO W SIATKÓWCE, NA PODSTAWIE
   REPREZENTACJI NIEMIEC U 23 (Rett Larson)

- AGILITY, PLYOMETRIC, SPEED - (Praktyczna Strona Treningu)

- PROGRAMING, MONITORING, ENERGY SYSTEM - (Praktyczna Strona Treningu)

- METODY SPECJALNE W GRACH ZESPOŁOWYCH - SCEC (webinar)

- PROGRAMOWANIE TRENINGOWE - SCEC (webinar)

- TRENING MOCY - (Centrum Szkoleń Sportowych)

- SZKOLENIE PRZYSIAD - SCEC (webinar)

- ZDROWY BARK - (Centrum Szkoleń Sportowych)

- PERIODYZACJA - (Centrum Szkoleń Sportowych)


- Inne w planach …

bottom of page